Ucuz Diyarbakır Otobüs Bileti

Ucuz Diyarbakır Otobüs Bileti

İlk Kadın Sinema Oyuncusu Kimdir? En Ucuz Diyarbakır Otobüs Bileti almış olduğunuz online sayfamızdan araştırma yapmamızı isteyeceğiniz konuları yorumlar kısmından bize bilmeniz yeterli olacaktır.

 

Genel kültürde kendini geliştirmek isteyen Diyarbakır Otobüs Bileti için güzel bir makale ile karşınızdayız. Bu makale de ilk kadın sinema oyuncumuzun kim olduğunu öğreneceksiniz.

 

İlk Türk ve Müslüman Kadın Sinema Oyuncusu; Bedia Muvahhit

 

Türkiye’nin ilk Müslüman kadın sinema oyuncularındandır. 16 Ocak 1897 İstanbul doğumludur. Kadıköy Terakki Mektebi’nde eğitim görmüş sonrasında Notre Dame de Sion Lisesi’ni bitirmiştir. Fransızca ile Rumca öğrenmiş, bir dönem Erenköy’de bir kız lisesinde Fransızca muallimliği yapmıştır. O zamanlar tabi ki daha Ucuz Otobüs Bileti mesleği de bilinmiyordu.

 

1914’te o zamanlar bir nevi konservatuar olan Dârü’l-bedayii Osmaniye’ye 1918 yılında tiyatro sanatçısı Ahmet Refet Muvahhit ile dünya evine girdi.

 

İlk Filmi

 

Bedia Muvahit’in Sedat Simavi’ni yönetmenliğini yaptığı ilk konulu Türk filmleri olan Pençe (1917) ve Casus (1917) filmlerinde rol aldığı bazı kaynaklarda geçmektedir ancak söz konusu filmlerin hiçbir kopyası günümüze ulaşmamıştır. Bedia Muvahhit’in rol aldığı bilinen ilk film, Muhsin Ertuğrul’un Halide Edip’in kitabından uyarladığı Ateşten Gömlek (1923) filmidir. Bedia Muvahhit bu filmde canlandırdığı Ayşe karakteri ile Türk sinemasının ilk kadın oyuncularından biri oldu. Bu filmde rol alan Neyyire Neyir ise diğer ilk Türk Kadın sinema oyuncusudur.

 

Bedia Muvahhit aynı zamanda tiyatro oyuncusudur. Sanat yaşamı boyunca sayısız film ve oyunda rol almıştır. Şehir Tiyatroları’nda görev yapmıştır. 1927 yılında eşi Ahmet Refet Muvahhit’in  ölümünden sonra müzisyen Ferdi vonStatzer ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi. 78 yaşında iken Şehir Tiyatroları’nda yaptığı görevden emekliye ayrıldı. Kendisine 1987′ de Devlet Sanatçılığı ünvanı verildi.

 

Bedia Muvahhit geçirdiği bir ev kazası sonucu kaldırıldığı hastanede 1994 yılında 97 yaşında iken hayata veda etti. Fakat hala filmleriyle Diyarbakır İstanbul Otobüs Bileti yüzünü güldürebiliyor.

 

Rol Aldığı Bazı Filmler

 

Ateşten Gömlek (1923), Beklenen Şarkı (1953), Gülmeyen Yüzler (1955),Gönül Ferman Dinlemez (1962), Gençlik Rüzgarı (1964), Bir Gecelik Gelin (1962) , Sarı Kızla Kopuk Ahmet (1964), Hizmetçi Dediğin Böyle Olur (1964), Sevgilim Artist Olunca (1966), Dünyanın En Güzel Kadını (1968)