Ucuz Denizli Otobüs Bileti Firması

Ucuz Denizli Otobüs Bileti Firması

Ucuz Denizli Otobüs Bileti Firması

İlk Kadın Profesör Kimdir? En Ucuz Denizli Otobüs Bileti Firması olarak sizlerin merak edebileceği ve ilgi duyacağı konuları araştırıp yazmaya devam ediyoruz.

 

İlk kadın profesör olan Fazıla Şevket Giz 1903 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası Edirne, Boğazlar Komutanı ve Bağdat valilerinden olan Mehmet Şevket Paşa’dır. Denizli Otobüs Bileti kültür konularında hassas olduğu için bugün sizleri ilk profesör hakkında bilgilendirmek istedik.

 

Giz’in Hayatı:

 

İlköğrenimini özel olarak tamamlamış ve 1922 yılında Arnavutköy Amerikan Kız Kolejini başarı ile bitirmiştir. Daha sonra yükseköğrenimini tamamlamak için Amerika’ya gitmiş ve 1927 yılında Amerika MountHolyobe Üniversitesi’nden mezun olmuş, yaklaşık olarak üç ay süre daha aynı üniversitenin biyoloji laboratuvarında çalışmalarına devam etmiştir. Türkiye’ye 1927 yılında dönmüş ve 1927 ile 1933 yılları arasında Arnavutköy Kız Koleji’nde biyoloji öğretmeni olarak çalışma hayatına başlamıştır. 1933 yılında yapılan üniversite reformu ile birlikte İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde göreve başlamıştır. Aslında birçok Ucuz Otobüs Bileti çalışanı da fen fakültesi mezunudur.

 

Akademik Yılları

 

Çalışmalarını başarılı bir şekilde devam ettiren  Fazıla Şevket Giz, 2 Mayıs 1941 de yapılan doçentlik sınavını geçerek 1941 yılında doçent, 25 Nisan 1944’te ise Hayvanat (zooloji) Enstitü profesörü olmuştur. 1955 yılında Hayvanat Enstitüsü direktörü olan Ord. Prof. Dr. Kosswig’in görevinden ayrılmasıyla birlikte, Prof. Dr. Fazıla Şevket Giz 4 Ocak 1955’ten itibaren enstitü direktörlüğüne terfi etmiştir. Üç yıllık başarılı bir çalışma hayatının ardından 1958 yılında sağlık sorunları nedeniyle Hayvanat Enstitüsü direktörlüğü görevinden ayrılmak zorunda kalmıştır. 19 Haziran 1961 yılında Hidrobiyoloji Araştırma Enstitüsü Direktörlüğüne getirilen Prof. Dr. Fazıla Şevket Giz bu görevinden yine sağlık sebepleriyle 1964′te ayrılmak zorunda kalmıştır.

 

Sekiz yıllık akademik hayatının ardından Prof. Dr. Fazıla Şevket Giz 1972 yılında emekliye ayrılmıştır. Dokuz yıllık sakin bir emeklilik hayatının ardından İlk kadın profesörümüz 5 Ağustos 1981 yılında gözlerini hayata kapatmış, 6 Ağustos Salı günü Şişli Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verilmiştir. Omurgalıların Karşılaştırılmalı Anatomisi adlı 1944 yılı basılı bir kitabı mevcuttur. Vefat ettiği dönemde Denizli İstanbul Otobüs Bileti çalışanlar ağıt yakmıştır.