Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'ajax_login_init' not found or invalid function name in /home/ultrabilet/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 298
Kahramanmaraş Uçak Bileti - Ucuz Uçak Bileti
Kahramanmaraş Uçak Bileti

Kahramanmaraş Uçak Bileti

Türkiye’nin en kalabalık on sekizinci şehri olan ve halk arasındaki bilinen adıyla Kahramanmaraş uçak bileti şehri, geçmişi ve tarihi ile ülkemizin dönüm noktası olan kentlerinden bir tanesidir. Şehir özellikle Milli Mücadele döneminde çok çileler çekmiş ve çok kayıplar vermiş şehirlerin başında gelmektedir. Fransız işgaline karşı direnişin en şiddetli olduğu kentlerden birisi olan bu bölgede, Fransız ordusu çok ağır kayıplar vererek bölgeyi Türkiye Cumhuriyeti’ne teslim etmiştir. Şehrin nüfusunun kökeni ağırlık olarak Türk ve Türkmenlerdir. Evliya Çelebi’de seyahatname isimli eserinde bölge ile ilgili anılarını yazmış ve kitabında bölgedeki insanların ağırlıklı olarak Türk boylarına mensup olduklarını yazmıştır. Bölgede yaşayan halkların başında; Avşar, Oğuz, Beydili boyları gelmektedir. Ancak 24 Oğuz boyunun hepsinin bölgede yaşadığı düşünülmektedir.

Şehrin en meşhur yiyeceği bilindiği gibi Kahramanmaraş uçak bileti firmaları dondurmasıdır. Şehrin nüfusu yaklaşık olarak 1.112.634 kişi olmasına rağmen bu dondurmayı tüm dünyaya tanıtmayı başardıkları bilinmektedir. Özellikle Dubai, Avustralya, ABD, Kanada gibi ülkelerde bu dondurma oldukça bilinir bir yiyecek olmuştur. Şehir 1925 yılında aldığı istiklal madalyası ile Kahraman unvanına sahip olmuştur. Ayrıca şehirdeki elektrik santralleri Türkiye çapında enerji üretiminin yaklaşık olarak %14 gibi büyük bir rakamını karşılamaktadır. Tarihi ve turistik olarak da gezilecek çok yeri olan bu şehir, Akdeniz bölgesinin güzellikleri ve coğrafyası ile nadide şehirlerinden bir tanesidir. Ayrıca şehrin yemek kültürü de oldukça geniş olup, ağırlıklı olarak et yemekleri yapmaktadırlar.

Şehrin etimolojisine bakıldığında İstanbul, Ankara, Diyarbakır, İzmir, Kahramanmaraş uçak bileti şehri, Hititler döneminden kalma bir yerleşkedir. Şehir genel olarak sınır ve ticaret kenti olduğu için geçmişte hem Hititler hem de diğer devletler için önemli bir yer teşkil etmiş, aynı zamanda birçok kere hücumlara uğramış bir şehir de olmuştur. Şehrin Hitit dönemindeki adının Markasi olduğu bilinmektedir. Şehrin tarihi kayıtları açık bir şekilde bölgenin İpek Yolu üzerindeki önemli ticaret ve konaklama kentlerinden birisi olduğunu göstermektedir. Özellikle de Ortadoğu’ya açılan önemli kapılardan biri olduğu da görülmektedir. Ayrıca şehre gelen Türk boylarının şiveleri zaman içerisinde bölgede hafif bir Maraş şivesi denilen bir Türkçe’nin ortaya çıkışına da sebep olmuştur.

antalya transfer