Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'ajax_login_init' not found or invalid function name in /home/ultrabilet/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 298
Kahramanmaraş Otobüs Bileti - Ucuz Uçak Bileti
Kahramanmaraş Otobüs Bileti

Kahramanmaraş Otobüs Bileti

Kendi adı gibi kahraman olan ve birçok kahramanı da bağrından çıkaran Kahramanmaraş otobüs bileti şehri için Şair Gültekin Akın pek çok söz söylemiştir. Ancak şairin esas söylediği söz ise “Adamın su gibi akanıdır Maraşlı” demiştir. Ayrıca Evliya Çelebi seyahatname isimli eserinde bölge halkı için şu cümleleri kullanmıştır; “Bölge halkının lisanı Türkçedir. Halkı da Türk ve Türkmen boylarına mensup kişilerdir.” Şehrin tarihine bakıldığı vakit, bölgeye yerleşimin üst Paleolitik Çağlarda başladığını ve Kalkolitik, Neolitik çağlarda da devam ettiği görülmüştür. Tekir Vadisi ile Döngel Köyü arasındaki mağaralarda ki kayıtlara bakıldığında da bu verilerin teyit ettirildiği görülmektedir. Ayrıca 2009 senesinde bölgede yapılan kazılar da Germanicia Antik Kenti mozaikleri ve freskleri bulunmuştur.

Şehrin esas kurucularının geçmiş kayıtlara bakıldığında Hititler olduğu bilinmektedir. Sonrasında birçok devlet ve medeniyet bu bölgeyi kontrolü altına almıştır. Bölgedeki medeniyetleri sıralarsak; Romalılar, Bizanslılar, Asurlular, Araplar, Selçuklular, Memluklular, Osmanlılar ve Dulkadiroğulları olarak söyleyebiliriz. Ayrıca Kahramanmaraş otobüs bileti firmaları şehri Osmanlı döneminde önemli geçiş güzergâhlarından birisi olarak kullanılmıştır. Şehir Osmanlı egemenliği öncesinde Moğol istilasına uğramış ve sonrasında bölgede Dulkadiroğlu Beyliği kurulmuştur. 1515 senesindeki Turnadağ muharebesi sonucunda şehir Osmanlı egemenliğine girmiş ve tam 1919 yılına kadar el değiştirmemiştir. Sonrasında 1.Dünya Savaşı ve akabinde gelişen Anadolu’yu işgal hareketlerinden sonra önce İngilizler tarafından sonra Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. İşgal kısa süre sonra biterek şehir Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılmıştır.

Şehrin iklimi Akdeniz iklimi olsa da, Güneydoğu bölgesine yakın olduğu için yer yer karasal iklim bölgede görülmektedir. Özellikle son yıllarda bölgede hızlı şekilde karasal iklime doğru bir gidiş olduğu gözlenmektedir. Ankara, İzmir, Mardin, İstanbul, Konya, Kahramanmaraş otobüs bileti şehri sanayi, ticaret, hayvancılık ve tarım anlamında gelişmiş bir şehir olsa da, asıl geliştiği sektör ticaret ve sanayi olmuştur. Özellikle Cumhuriyet dönemi ile birlikte şehir bu alanlara kaymış tarımdan uzaklaşmıştır. Şehir de tarihi ve turistik pek çok yer vardır. Nüfusu 1.112.634 kişi olan şehrin en ünlü şahsiyeti Sütçü İmam’dır. Fransız işgaline direnişin sembolü olan ve bölgedeki halk ayaklanmasını başlatan kişi olarak bilinen Sütçü İmam’ın türbesi de, bu şehirde bulunmaktadır.

antalya transfer