Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'ajax_login_init' not found or invalid function name in /home/ultrabilet/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 298
İzmir Otobüs Bileti - Ucuz Uçak Bileti
İzmir Otobüs Bileti

İzmir Otobüs Bileti

Kadınların İş Gücüne Katılım Oranı, İzmir Otobüs Bileti ile yola çıkan yolcularımız bu durum son zamanlarda artış gösteriyor ve umuyoruz ki daha fazla artış gösterir.

 

Türkiye’de cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte, Atatürk’ün kadınlara verdiği değer sebebiyle İzmir Otobüs Bileti Firmaları ekonomideki yeri önemli ölçüde artmıştır.

 

Kadınların İş Gücündeki Yeri

 

Günümüzde, nüfusun yarısını kadınlar oluşturmaktadır. Bu sebeple ister evde olsun, ister aktif olarak çalışma hayatında olsun kadınların iş gücüne katılım oranı oldukça önemlidir.

Genel olarak istatistiklere bakıldığında, Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranı erkeklere oranla yarı yarıya olduğu görülmektedir. Kadın iş gücünün düşük olması demek, kadınların üretim yapamaması, dolayısıyla da ekonomik büyümeye katkı sağlayamaması demektir. Bunun sebebi Türkiye’de kadınların eğitimde geri kalmaları ve ülke olarak kadınların daha çok evde, anne olarak ve ev işlerine daha uygun görülmesidir.

 

Kadınların iş gücüne katım oranının düşük olmasının diğer bir sebebi, istihdam hayatında cinsiyetçi ayrımcılığın olmasıdır. Kadın iş gücü talebinin düşük olması, kadınların katılım oranlarını düşürmektedir. Bu da konuyu yeniden eğitime getirmektedir. Kadınların eğitimlerinin yetersiz olması, işverenlerin çalışan olarak İstanbul İzmir Otobüs Bileti yerine erkek çalışan tercih etmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple özellikle kadınların eğitimine önem verilmelidir. Kadınların eğitim seviyeleri arttıkça istihdamda katılım oranları artacaktır.

 

Kadınların okur-yazar olup olmaması, yükseköğrenim görüp görmemesi de katılım oranını etkilemektedir. Bu açıdan bakıldığında, okur-yazar olmayan ya da eğitim seviyesi düşük olan kadınlar, daha çok ev hizmeti, bakıcılık ve tarım gibi alanlarda çalışmaktayken, eğitim seviyesi yüksek olan kadınlar iş gücüne katılım oranı bakımından daha yüksektir.

Kadınların iş gücüne katılım oranı, kazandıkları ücretler bakımından değerlendirildiğinde, kadınlar erkeklere oranla aynı eğitim ve tecrübe düzeyinde olmasına rağmen daha düşük olmaktadır.

 

Kadınların İşgücüne Katılımında Sektörel Olarak Oranı

 

Türkiye’de ekonomik olarak, çalışma alanları, sanayi, hizmet ve tarım sektörleri olarak ayrılabilir. Bu sektör açısından bakıldığında, kadınlar en çok tarım alanında çalışmaktadır. Ama günümüze bakıldığında sanayi alanında Ucuz Otobüs Bileti İzmir iş gücü kullanımı artmaktadır. Hizmet sektöründe ise yine günümüzde artış mevcuttur.

 

antalya transfer