Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'ajax_login_init' not found or invalid function name in /home/ultrabilet/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 298
Iğdır Uçak Bileti - Ucuz Uçak Bileti
Iğdır Uçak Bileti

Iğdır Uçak Bileti

Tarihte köklü bir geçmişse sahip olan kentin tarihi Milattan Önce 5000-4000 yıllarına dek gitmektedir. Bölgeye gelen Hurriler, Mittaniler, Hititler, Asurlular, Kimmerler, Medler, Persler, Sümerler ve Subailer gibi birçok medeniyet şehre yerleşmiştir. Daha sonraları ise kent yine Sasanileri, Romalılar, Bizanslıları, Abbasileri, Karakoyunluları, Akkoyunluları, Selçukluları, Safevileri ve Osmanlıları konuk etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 76. İli olan Iğdır uçak bileti ilinin merkez ilçesi ile birlikte Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca olmak üzere 4 ilçesi vardır. Kentin son sayımda 192.785 kişilik nüfusa sahip olduğu belirlenmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesinde bulunmasına rağmen bölgeden farklı iklim özellikleri gösteren Iğdır uçak bileti firmaları ilinin coğrafi koşullarını iyi incelemek gerekmektedir. Kentin çevresi Ağrı Dağı gibi yüksek alanlarla çevirili ve kent ova biçiminde çukurda kalmaktadır. Bu durum kentte mikro klima özelliğinin oluşmasına neden olmuştur. Kent çevre illerden hem daha sıcak olmakta hem de daha az yağış almaktadır. Oldukça kurak olan kentte bozkır bitki örtüsü görülmektedir. Kent orman bakımından da ülkenin en yoksul bölgelerinden biridir. Her ne kadar kentten Aras Nehri geçse de sulama yöntemlerinde ki yetersizlik kendisini hissettirmektedir.

Ekonomik kaynak çeşitliliği Antalya, İzmir, İstanbul, Ankara, Iğdır uçak bileti ilini diğer Doğu Anadolu Bölgelerinden ayırmaktadır. Yöre halkı tarım, hayvancılık, madencilik, ticaret ve sanayi gibi birçok gelir kaynağına sahiptir. Tarımsal sulama konusunda atılan adımlar sayesinde Aras Nehrinin sulama alanı genişletilmiş ve yöre halkının tarımsal faaliyetlere yoğunlaşması sağlanmıştır. Kentte pamuk, şeker pancarı, karpuz, domates, elma, kayısı gibi çeşitli sebze ve meyveler yetiştirilmekte ulusal ve uluslararası pazara ihraç edilmektedir. Hayvancılık konusunda da aşama kaydeden kentte küçükbaş ve büyükbaş besiciliği yapılmaktadır. Yapılan yatırımlar ile doğru orantılı olarak hayvancılık faaliyetleri desteklenmekte, kurulan kuruluşlar ile verim arttırılmaya çalışılmaktadır. Arıcılık faaliyetleri bakımından oldukça elverişli koşullara sahip olmasına rağmen beklenen ilgiyi görmemesi arıcılığın gelişmesini engellemiştir. Ticaret ise kentin diğer bir gelir kaynağıdır. Sınır kenti olması ve sınır kapısına sahip olması kentte sınır ticaretinin gelişmesine olanak sağlamıştır. Kente ulaşım kara ve hava yolu ile yapılmaktadır. Kentte bir havalimanının bulunması da kentin cazibesine katkı sunmakta ve kentin geleceği hakkında olumlu düşünceleri arttırmaktadır.

antalya transfer