Çankırı Uçak bileti

Çankırı Uçak bileti

Milattan önce 5000’li yıllardan beri yerleşim bölgesi olarak kullanılan Çankırı’da şimdiye kadar Hititler, Frigler, Persler, Helen İmparatorluğu, Roma, Bizans, Selçuklu, Anadolu Beylileri ve Osmanlı Devleti hüküm sürmüştür. Çankırı’nın eski adları ise Germanikopolis, Gangra ve Kengri’dir. Cumhuriyet döneminde ise ismi Çankırı olmuştur. İç Anadolu bölgesinin kuzey kesiminde yer alan Çankırı uçak bileti İç Anadolu bölgesinden Batı Karadeniz bölgesine geçiş alanında bulunmaktadır. Denizden yüksekliği 723 metre olan Çankırı ilinin kuzey sınırlarında Ilgaz Dağı bulunmakta ve bu dağlar ilin en yüksek noktasını oluşturmaktadır. İl sınırları içerisinde Türkiye’nin en uzun akarsuyu olan Kızılırmak bulunur. Çankırı ilinin ilçeleri ise; Çerkeş, Atkaracalar, Bayramören, Eskipazar, Ilgaz, Kızılırmak, Kurşunlu, Korgun, Orta, Ovacık, Yapraklı ve Şabanözü ilçeleridir.

Çankırı uçak bileti firmaları hem tarihi özellikleri hem de doğal güzellikleri ile gören herkes tarafından beğenilen bir Türkiye ilidir. Çankırı’nın yerli ve yabancı turistleri çeken ön önemli noktalarından biri Ilgaz Dağı Milli Parkı bulunmaktadır. Batı Karadeniz Bölgesinde, Çankırı ve Kastamonu il sınırları içerisinde yer alan Ilgaz Dağları volkanik kayaçlardan meydana gelmiştir. Yer yapısı ve dağ oluşumları oldukça farklı görüntüler oluşturmaktadır. Türkiye’nin en uzun ve en hareketli kırık hattı olan Kuzey Anadolu fayı Ilgaz Dağlarının eteklerinden geçmektedir. Ayrıca bölgede ovalar, sırtlar ve vadiler birçok farklı güzellik oluşturmaktadır. Çankırı doğal güzellikleri ile dünyadaki nadir illerden biridir.

2850 metre yüksekliği bulunan Ilgaz Dağları’nda aynı zamanda kayak merkezi bulunmaktadır. Kış turizminde son dönemlerde oldukça revaçta olan Ilgaz Kayak Merkezi, Aralık ayı ile Nisan ayı arasında çok fazla kişiyi ağırlamaktadır. Her yıl 50 ila 200 cm kar kalınlığı olan ilde kayak pistleri 2000 metre yüksekliktedir. Doğal güzellikleri ve tarihi mekanları kadar ilgi çekici olan Antalya, Ankara, İstanbul, İzmir, Çankırı uçak bileti aynı zamanda mutfak kültürüyle de oldukça ünlüdür. Etli mantı, gözleme, güveç, tarhana çorbası, harmandaşı, fit fit aşı, cevizli hamur, çeç böreği, keşkek ve çekme helvası en meşhur yiyecekler arasındadır ve tadılmadan Çankırı’dan dönülmemesi gerekir. Son yerel sayımlara göre 186.344 kişi bulunan Çankırı ilinde müzeleri gezebilir, kayak yapabilir ve daha birçok farklı doğal güzelliğe şahit olabilirsiniz.