Batman Uçak Bileti

Batman Uçak Bileti

Medeniyetlerin beşiği Mezopotamya’nın kadim kenti, Medlere, Perslere, Bizanslılara, Artuklulara ve daha ismini sayamadığımız sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış birçok medeniyet tarafından başkent olarak kullanılmıştır. Tarih de Elah, Elih, İluh olarak da adlandırılan bu tarihi şehir son olarak Batman Uçak bileti ismini almıştır. Önceleri kısıtlı bir alana yerleşen yöre halkı Dicle nehri etrafında yaşamlarını kurmuş, akarsuya yakın olmanın avantajı ile tarım ve hayvancılığa yönelmiştir. Fakat daha sonraları şehrin sınırları içerisinde petrolün bulunması ile adeta bölgenin parlayan yıldızı haline gelmiş buna paralel olarak yoğun göç almış ve nüfusu hızla artmıştır. Ülke de yapılan son nüfus sayımlarında 576.899 kişilik nüfusa sahip kentin merkez ilçe dâhil olmak üzere Gercüş, Sason, Hasankeyf, Kozluk ve Beşiri olmak üzere 6 ilçesi bulunmaktadır. Kentin en önemli gelir kaynağı petrol ve petrolün işlendiği rafinerisi olmakla birlikte son yıllarda hizmet sektörü gelişmiş, sanayileşme de gösterdiği gelişme ile şehir ve ülke dışına ticaret önem kazanmıştır. Kara ve demir yolu ulaşımına sahip kentte son yıllarda açılan havalimanı ile ekonomik gelişim desteklenmiş, kente ulaşım oldukça kolay bir hal almıştır.

Kente üniversitenin açılması ile Batman Uçak bileti firmaları bölge için önemli bir eğitim merkezi olma yolunda adım atmıştır. Üniversite de açılan birçok bölüm sayesinde her yıl hem kentten hem bölgeden hem de Türkiye’nin farklı illerinden binlerce öğrenci üniversiteye gelmektedir. Üniversitenin kent ekonomisine olduğu kadar şehrin kültür ve sanatına önemli katkıları olmaktadır.

Birçok turistik yere sahip İzmir, Antalya, Bursa, İstanbul, Batman uçak iline gelen ziyaretçiler tarihi Hasankeyf ilçesini ziyaret edebilir, çevre il ve ilçe sınırları içerisinde bulunan tarihi merkezleri ziyaret edebilirler. Konumu itibari ile birçok il ve ilçeye yakın olan şehirde konaklama ve ulaşım imkânları oldukça gelişmiştir. Çeşitli dağ ve akarsulara sahip kentin en ünlü dağı petrolün çıktığı ve petrol kuyularının bulunduğu Raman dağıdır. Diğer yandan Dicle nehri de kentin sınırları içerisinden geçmektedir. Sportif faaliyetlerinde önemli bir yer tuttuğu kentin önemli futbol kulüpleri bulunmaktadır. Her ne kadar bu kulüpler alt liglerde mücadele ediyor olsalar da kentte önemli bir yere sahiptirler.