Batman Otobüs Bileti

Batman Otobüs Bileti

Türkiye’nin 72 plaka koduna sahip ili veya başka bir ifade ile tarihin kadim medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bir kent Batman otobüs bileti. İnsanlığın ilk olarak yerleşik hayata geçtiği, tarımsal ürerimi başlattığı verimli hilal diye tabir edilen yukarı Mezopotamya da inşa edilen kentin tarihini Mitler ve Herodot’tan öğrenmekte başlıyoruz. Kente dair en eski bilgileri bu şekilde öğrenebiliyoruz. Medlerden Perslere, Romalılardan Artuklulardan, Moğollardan Karakoyunlulara, Savefillerden Osmanlıya kadar tarihe tanıklık eden bu kent misafir ettiği medeniyetler, gördüğü savaşlar ve sahip olduğu doku ile adeta yaşanan bir tarih. Bu tarihi kente yolunuz düşer ve tarihe tanıklık etmek isterseniz mutlaka Hasankeyf’e uğramalısınız.

Tarihi özelliklerinin yanında Türkiye’nin önemli kentlerinden biri olan Batman otobüs bileti firmaları Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Önceleri Siirt iline bağlı olsa da petrolün bulunması ile yaşadığı ekonomik gelişimler nüfusunun hızla artmasına neden olmuştur. 1955 yıllarında ilk belediye teşkilatlanması kurulan kentin 1990 yılında il statüsüne kavuşması sağlanmıştır. Yapılan son nüfus sayımında 576.899 kişilik nüfusa sahip olan kentin Hasankeyf, Gercüş, Beşiri, Kozluk ve Sason olmak üzere merkez ilçesi ile beraber 6 ilçesi bulunmaktadır. Büyük şehir statüsünde olmayan kentin idari işleri merkez ve ilçeler olarak ayrılmıştır.

Ekonomisini petrol üretim ve petrolün işletilmesi üzerine kurulan İstanbul, Bursa, Antalya, İzmir Batman otobüs şehrin de bir adette petrol rafinerisi bulunmaktadır. Geçmişe oranla ekonomisi gelişen şehir, ülke ekonomisine yaptığı ihracat ile katkı sunmaktadır. Tarihi motiflerinin bulunmasına rağmen turizm sektöründe yeterince gelişme gösteremeyen kentte,  turizm oldukça küçük bir yer tutmakta yeterli ilgi ve alakayı bulamamaktadır. Yine son yıllarda açılan üniversite kent ekonomisinde belirli bir canlanma yaşatmışsa da yeterli olmamıştır. Kentte genç işsizlik oranın artması büyük şehirlere göç vermesine sebep olmaktadır. Kentte yaz sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Kentte yeşil ve ağaçlık alanlar çok az bulunmakta, kısmen meşelik alanlara rastlansa da genellikle bozkırdır. Ulaşımın oldukça rahat olduğu kente kara, hava ve demir yolu ile ulaşım mümkündür. Son yıllarda açılan Havalimanı sayesinde sadece şehirden değil bölge illerden de sayısız yolcu seyahat etmektedir.