Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'ajax_login_init' not found or invalid function name in /home/ultrabilet/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 298
Ardahan Uçak Bileti - Ucuz Uçak Bileti
Ardahan Uçak Bileti

Ardahan Uçak Bileti

Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı konumunda bulunan Ardahan uçak bileti ili, tarihi ve doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi beklemektedir. Milattan Önce 753-735 yılları arasında tarihi Taşköprü üzerine Urartu Kralı II. Serdur tarafından yazdırılan fetih kitabesi kent hakkında önemli birliğiler vermekte ve kent hakkında en eski yazılı kaynak olma özelliği taşımaktadır. Türkiye Cumhuriyetinden önce son bir kez daha savaşlara tanıklık eden kent Osmanlı İmparatorlu ve Sovyet Rusya arasında el değiştirmiş kent Brest-Litovsk Antlaşması ile yeniden Osmanlı hâkimiyetine girmiştir. Tarihte uygarlıklara, akınlara, savaşlara maruz kalan kentte birçok tarihi eser bulunmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesine bulunan kentin merkez ilçesi haricinde Çıldır, Damal, Göle, Hanak ve Posof ilçeleri bulunmaktadır. En küçük il merkezine sahip kent Gürcistan sınırında bulunmaktadır. Her ne kadar bir sınır kenti olsa da sınır ticareti Ardahan uçak bileti firmaları ilinde fazla gelişmemiştir. Ekonomisini daha çok hayvancılığa dayandıran kent yetiştirdiği küçükbaş hayvanları Türkiye’nin diğer illerine ihraç etmektedir. Azda olsa kentte tarımda yapılmaktadır. Karasal iklimin görüldüğü kentin kuzey kesimleri hariç soğuk ve kar yağışlıdır. Kentin kuzeyinde ise Karadeniz iklim özellikleri kendisini hissettirmekte, bitki örtüsüne de bu yansımaktadır.

Her ne kadar en küçük il merkezin sahip olsa da kentte çeşitli gelişmelerde yaşanmaktadır. Kentin bir sınır şehri olması her zaman önemli bir konumda olmasını sağlamıştır. Bir devlet üniversitesinin bulunduğu kente ulaşım kara yolu ile yapılmaktadır. Havayolu ulaşımını çevre illerden karşılayan kentin bu sorunun kısa süre içerisinde çözüleceği düşünülmektedir. Artvin de yapılması planlanan havaalanı kentin hava yolu ulaşımına çözüm olacağı düşülmektedir. Kentin engebeli arazi yapılaşma önünde bir engel olsa da doğal güzellikleri görülmeye değerdir. Allahuekber Dağları, Kel Dağı, Uğurlu Dağı, Gözedağ Dağı, Ahaşen Dağı kentin önemli dağlarındandır. Kura Nehri, Posof Çayı, Çıldır Karaçay kentin önemli akarsularını oluşturmaktadır. Çıldır ve Aktaş Gölü kentin gölleridir. Çıldır Gölü önemli tektonik özellikleri içerisinde barındırmakta, Aktaş Gölünün yarısının Gürcistan tarafında olması oldukça önemlidir. İstanbul, Ankara, Adana, Konya, İzmir, Ardahan uçak ili dağları, gölleri, akarsuları ve vadileri ile sayısız doğal güzellikleri ile görülmeye, gezilmeye değer bir kenttir.

antalya transfer